“1 жовтня 1990 Український студентський союз оголосив про початок акції громадянської непокори”

Ъ: Депутати запропонували Раді відзначити 20-у річницю студентської “революції на граніті”
24 вересня, 12:50   
Ъ: Депутати запропонували Раді відзначити 20-у річницю студентської "революції на граніті" У ПР виступили проти “революції на граніті” Корреспондент

В’ячеслав Кириленко та Олесь Доній запропонували ВР відзначити 20-річний ювілей студентської “революції на граніті” 1990 року. Проте, учасники цієї революції переконані, що річниці студпротестів не слід надавати офіційного забарвлення, а члени коаліції відмовилися підтримувати дану ініціативу, повідомило видання КоммерсантЪ-Украинав статті У Раді виникла революційна ситуація.

Проект постанови про вшанування 20-ої річниці студентської “революції на граніті” народні депутати від фракції НУ-НС В’ячеслав Кириленко та Олесь Доній зареєстрували в парламенті 23 вересня.

Як повідомив КомерсантЪ-Украина Доній, парламенту пропонується виступити з заявою, що наголошує на значимості цієї події для української історії і державності: “Це буде формальна декларація. Оскільки така заява йде врозріз з переконаннями представників нинішньої проросійської влади, ніколи не боролися за незалежність України, голосування за наш проект стане тестом на прихильність депутатів інтересам країни “.

У своїй статті видання Ъ нагадало, що “революцією на граніті” названі студентські протести 1990 року на площі Жовтневої революції, яка отримала після цих подій нинішню назву – Майдан Незалежності. 1 жовтня 1990 Український студентський союз оголосив про початок акції громадянської непокори, а на наступний день 115 студентів почали на площі голодування. Вони вимагали перевиборів у Верховну раду (ВР) УРСР на багатопартійній основі, проходження військової служби тільки на території України, відставки голови Ради міністрів УРСР Віталія Масола, націоналізації майна Компартії і Комсомолу України. 15 жовтня відбувся всеукраїнський студентський страйк, до якого приєдналися робітники. 17 жовтня ВР УРСР задовольнила вимоги протестуючих, а 24 жовтня Віталій Масол пішов у відставку.

Учасники подій 1990 року, як пише Ъ, неоднозначно поставилися до можливості відзначити ювілей “революції на граніті” в стінах Ради. Коментуючи проект постанови, народний депутат Владислав Каськів (фракція НУ-НС) висловив надію, що цей документ буде схвалений на пленарному засіданні: “Це подія кардинально змінило свідомість людей. Крім того, виступи студентів стали ключовим фактором у здобутті незалежності”.

Інший учасник голодування, член правління громадської організації Інститут “Республіка” Володимир Чемерис вважає, що річниці студентських протестів не слід надавати офіційну забарвлення. “За участю держави вона може перетворитися у бюрократичний аналог 7 листопада в СРСР. Ніхто не пам’ятав наснаги перших революціонерів, все просто роздавали і отримували нагороди”, – сказав Ъ Чемерис. Він також засумнівався в тому, що документ буде підтриманий нинішнім складом парламенту.

У парламентському комітеті з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності ВР, на розгляд якого було направлено постанову, ініціатива Кириленка та Донія отримала негативну оцінку. “Я рішуче проти будь-яких революцій – помаранчевих, рожевих, тюльпанових, гранітних. Гучним словом” революція “називають державні перевороти, які ніколи нічого доброго народам не приносили”, – заявив КомерсантЪ-Украиначлен комітету Володимир Демидко (Партія регіонів).

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s