“Зі спогадів Петра Світличного, депутата Київради з 1990 року”

http://www2.maidanua.org

2 ЖОВТНЯ (ВІВТОРОК)

2 жовтня 1990 року о десятій годині ранку чотири десятки активістів УСС та Студентського братства поодинці і групами зібрались на площі Жовтневої революції, розстелили на гранітних плитах матраци та спальники і оголосили про початок голодування. Трохи згодом з’явилися плакати з вимогами студентів та політичними гаслами. До вимог УСС додаються пункти, пропоновані радикальніше налаштованими львів’янами зі Студентського Братства: прийняття рішення про військову службу громадян України виключно в межах республіки та відставку прем’єр-міністра В. Масола.

Звернення голодуючих студентів:

“МОЛОДЬ УКРАЇНИ!
Ми, ваші ровесники, студенти вузів України, 2 жовтня розпочали голодування на майдані Незалежності (площа Жовтневої революції) у місті Києві. Ми вимагаємо від Верховної Ради України:

– відставки голови Ради Міністрів України Масола;
– проведення нових виборів на багатопартійній основі до Верховної Ради УРСР не пізніше весни 1991 року;
– прийняття постанови про націоналізацію майна КПРС та ВЛКСМ на території України;
– відмови від підписання союзного договору;
– повернення на територію республіки солдатів, які проходять службу за межами України, а також забезпе- чення проходження військової служби на території республ іки цьогорічного та наступних призовів.

Друзі! Настав час вибору: або ми доб’ємось незалежно ї демократичної України, або так і залишимось колонією імперії, духовно бідним, зденаціоналізованим народом.
Щоб пізніше ми не згадували слова Кобзаря: “А ми дивились, та мовчали, та мовчки чухали чуби, німії, подлії раби”.
Тож закликаємо всіх підтримати нашу акцію. Доля нашої Батьківщини залежить від усіх нас. Нехай допоможе нам Бог!”

“Андрій Винничук, голова Студентського братства Львівського
університету:

Незважаючи на те, що це крайній захід, для нас він
єдина можливість висловити протест.”</i>
“Молода Галичина”, 2 жовтня 1990р.

Маркіян Іващишин:
<i>”Студенти були свідомі того, що роблять, безперечно, було трохи страшно. На 90 відсотків були переконані, що першого ж дня наметове містечко розженуть, студентів заарештують. Георгій Гонгадзе на той час був членом організації і перебував з нами. Він мав завдання: у тому випадку, якщо студентський страйк розженуть, піднімати акції протесту на Кавказі – у Грузії, Вірменії, Азербайджані.
Репресії проти київських, львівських студентів мали стати
поштовхом до того, аби піднялися студенти по всьому Радянському
Союзі”.

Молода Галичина”, 10 жовтня 2000 р.

Піти на відкритий конфлікт з голодуючими правоохоронні органи так і не зважились, стримувані, очевидно, відсутністю політичного рішення керівництва республіки…
Тим часом, рівно о 20-ій годині студенти швидко і злагоджено, за якихось кілька хвилин розгорнули наметове містечко. Інформація про акцію швидко поширилась. Одразу ж зібралась на засідання президія Київради на чолі з виконуючим тоді обов’язки голови Олександром Мосіюком, що представляв демократичний блок. Результатом цього засідання стало прийняте о 24 годині рішення, яким надававcя
дозвіл на проведення масових заходів у центрі міста.

РІШЕННЯ
президії Київської міської Ради народних депутатів
№ 42 від 2.10.90:

“…Засуджуючи провокаційні насильницькі дії щодо працівників міліції, які мали місце в зв’язку з початком роботи другої сесії Верховної Ради УРСР, та враховуючи напружену та нестабільну обстановку, що склалася в місті, і можливі її негативні наслідки, Президія Київської міської ради народних депутатів вирішила:

1. Дозволити під час роботи другої сесії Верховної Ради УРСР проведення в центральній частині міста заходів, що не заважають рухові транспорту, на площах:
Жовтневої революції (з боку консерваторії);
біля Республіканського стадіону;
біля стадіону “Динамо”;
біля Палацу спорту.

2. Схвалити текст звернення до Верховної Ради УРСР
(додається).

3. Управлінню внутрішніх справ м. Києва (т. Недригайло В.М.) посилити охорону громадського порядку в місті під час проведення масових заходів.”

“Президія Київради приступила до розгляду питання про
дозвіл на акцію голодування. Тоді виконував обов’язки голови
представник демократичного блоку Олександр Мосіюк. Студент
ів підтримували й інші депутати, включаючи Олександра
Омельченка, Олександра Кулика, Петра Світличного…”

<b>”Столиця”, 7 жовтня 2000р.</b></i>

<i>”Київська міська рада вперше була вибрана на демократичній основі. Вона була розділена на 2 табори: один – комуністичний (більшість), а другий – демократичний (меншість). Демократичний табір складали вихідці з наукових
установ, шкіл, заводів та ін. Цікаво, що меншість своєю активною громадською позицією суттєво сприяла ухваленню тогочасною Київрадою багатьох рішень, які
сприяли розгорненню демократизації в столиці. У свою чергу, активність голодуючих студентів вплинула на позицію Київради стосовно усіх тодішніх демократичних процесів.

Рішення президії Київської міської ради про надання дозволу на проведення голодування на теперішньому майдані Незалежності приймалося складно. Втім, як і інші тогочасні переломні рішення. Та в цілому депутати усвідомлювали, що якщо це рішення не буде прийняте, то політична ситуація в країні може тільки загостритись. Бо подальшийрозвиток подій міг призвести до якихось кривавих
сутичок. І тому можна навіть сказати, що прийнявши це рішення, президія Київради ліквідувала можливі гострі кути. А вже відповідно до даного рішення Київрада доручила міськвиконкому внести певні зміни у маршрутах та графіках громадського транспорту в центрі столиці. Таким чином, київська міська рада фактично стала на захист голодую чих студентів та їхніх вимог.”

(Зі спогадів Петра Світличного,
депутата Київради з 1990 року)

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s